Raspberry Pi 5 – Na co čekáme?

středa, 11 leden 2023 18:31
(0 hlasů)

Nadace Raspberry Pi, tedy výrobce maliny, nemá ve zvyku dělit se s fanoušky o nová řešení, která budou implementována do další varianty minipočítače. Současná, top 4. verze RPi se také na trhu představila nečekaně, bez velkých úniků do médií. Samozřejmě se ale hovorům o nové, mnoha fanoušky vyhlížené 5. verzi Raspberry Pi nelze vyhnout. Na co čekají uživatelé především? Co by fanoušky maliny nejvíce uspokojilo?

Kdy přijde nové Raspberry Pi 5? – nekonečná otázka na fórech

Absence oficiálních informací týkajících se třeba jen obecné technické specifikace nebo jednotlivých komponentů instalovaných na desce způsobuje, že se na fórech rozhořely dlouhé diskuze týkající se Raspbberry Pi 5. Uživatelé diskutují nejen o možných datech premiéry, ale také o technické specifikaci minipočítače. Jedním z často řešených témat je možnost implementace SATA portu do nové verze maliny. Serial Advanced Technology Attachment, tedy sériový port, se využívá ke komunikaci se zařízeními různého druhu, která umožňují ukládání dat. Přítomnost SATA portu umožňuje připojení různých páskových a optických jednotek. Navíc port SATA dovoluje tvořit datové servery (NAS). 

 

Další očekávání jsou spojena s technologií výroby srdce maliny, tedy procesoru. Proč je to pro uživatele tak podstatné? Především s ohledem na vyšší výkonnost a nižší spotřebu energie. Teoreticky by měl procesor tohoto typu vydávat mnohem nižší teplotu, hlavně v případě vysoké zátěže. Někdo poukazuje na nutnost použití nového chlazení, které by odstranilo problémy s přehříváním Raspberry Pi.

 

Další porty – spolupráce s více externími zařízeními

Na co ještě čekají uživatelé Raspberry Pi 5? Mnozí z nich upozorňují na problematické používání portu micro HDMI, který vyžaduje použití adaptéru. Rozhodně lepším, a především univerzálnějším řešením by byl plnohodnotný HDMI port. Díky němu by připojení externích monitorů nevyžadovalo další příslušenství. Další související otázkou je maximální počet zobrazované snímkové frekvence (FPS) v případě připojení dvou monitorů s rozlišením 4K (3840 x 2160). Připojení jednoho monitoru 4K umožňuje zobrazování obrazu 60 FPS, dvou jen 30 FPS. Uživatelé očekávají, že tato hodnota zůstane po připojení dvou zařízení beze změny.

 

Raspberry Pi 5 – vyšší výpočetní výkon

Po sobě jdoucí plnohodnotné desky Raspberry Pi se vždy vyznačovaly vysokým výpočetním výkonem. Proto je chuť fanoušků maliny na větší výkon opodstatněná. Na fórech se spekuluje, že procesor s taktovací frekvencí 2 GHz představuje poměrně reálný scénář. Navíc by se i paměť RAM měla navýšit na 16 GB. Další otázkou je druh operační paměti. Možná LPDDR4 SDRAM nahradí paměť, která se vyznačuje ještě kratším přístupovým časem. V sortimentu obchodu Botland najdete Raspberry Pi 4, a také Raspberry Pi 400, Raspberry Pi 3 a široký výběr příslušenství. Samostatnou zmínku si zaslouží kryty, kamery a displeje. V nabídce Botland jsou dostupné jak originální náhradní díly, tak i periferní zařízení třetích firem. 

 

Stabilní napájení minipočítače

Čtvrtá generace oblíbené maliny je vybavena USB portem typu C. Bohužel, ne vždy bylo možné použít různé typy napájecích zdrojů se zástrčkou USB typu C. Někdy se uživatelům, i přes dostatečnou proudovou účinnost, zobrazila zpráva o nutnosti výměny adaptéru. Častý problém představovala úroveň napětí (příliš vysoká). Nadšenci do Raspberry Pi očekávají, že u Raspberry Pi 5 bude otázka problematického napájení vyřešena jednou provždy.

 

Raspberry Pi 5 – kdy bude premiéra?

Všechny informace výše jsou pouhé domněnky, které mohou být, ale nemusí, pravdivé. Datum premiéry také neznáme. I když spekulace neberou konce, všechno poukazuje na to, že 5. generace Raspberry Pi bude jeho nejsilnější verzí. Otázkou pouze zůstává, o kolik výkonnost naroste ve srovnání s předchozí verzí, tedy zatím nejvýkonnějším modelem?

Zdroj foto: Golubovy / shutterstock.com

833 Naposledy změněno středa, 11 leden 2023 18:44
Скачать шаблон Joomla с JooMix.org