Temná věž Temná věž

Filmové zpracování slavné série fantasy knih od ještě slavnějšího spisovatele Stephena Kinga se právě objevilo v českých kinech. S knižní předlohou toho má film ale společného opravdu velmi málo. Přesto se pyšní stejným názvem, díky kterému tak trochu těží z její slávy…

Děj filmu

Příběh Jaka, newyorského hocha, se začíná odvíjet v běžném světě. Chlapec postupně přichází na to, že má nadpřirozené schopnosti. Zatímco prchá před démony, dostane se do jiné dimenze, kde potkává Pistolníka, posledního z řádu rytířů a následuje jej v bojích s Ďáblem neboli Mužem v černém a dalšími nadpřirozenými bytostmi o Temnou věž, na níž stojí celý vesmír.

Na co se diváci můžou těšit a co naopak musí oželet?

Než se snímek vůbec dostal na plátna kin prošel dlouhou trnitou cestou plnou změn, což se bohužel na výsledku neblaze podepsalo. Původním plánem byly tři celovečerní filmy, z toho ale sešlo. Scénář byl mnohokrát přepsán a nakonec se autoři snímku pokusili nacpat děj osmi knih do 90minutového snímku. Výsledkem je film Temná věž.

Čtenáři a nadšenci série knih Temná věž se musí připravit na to, že snímek má s předlohou společné opravdu jen jméno a několik drobných detailů. Konkrétně temnou věž a Pistolníka, který se vůbec nepodobá psané verzi. Temná věž je ve filmu pak jen krátce, i když se o ní alespoň mluví. Je proto potřeba oprostit se od svých očekávání a film s knihami nesrovnávat.

Ti, co knihy naopak nečetli, budou ze začátku v ději trochu tápat. Chybí zde nějaký kratší úvod. Ve snímku se objevují a mizí různé postavy, častokrát dřív, než divák zjistí, proč se vlastně vyskytly.

Celkově působí děj nesourodě, jako kdyby byly dohromady poskládány různé na sebe nenavazující části knih. Nakonec z velkolepého díla vnikl mnohokrát omílaný příběh boje dobra se zlem bez hlubší myšlenky.

Nic moc příběh už nezachrání ani pěkné filmové efekty a hvězdné obsazení s Matthew McConaughey v roli Satana.

Více z této kategorie: Jak se točí seriál CIZINKA? »
Скачать шаблон Joomla с JooMix.org