Fyziologické problémy pokojových rostlin

Fyziologické problémy pokojových rostlin

K tomu, aby naše rostliny byly krásné a zdravé, musíme pro ně vytvořit ideální podmínky. Tento úkol na plný úvazek však začíná dřív, zejména ještě před nákupem, kdy posoudíme faktory v pokoji nebo ve vnitřním prostoru (teplota, vlhkost, pohyb vzduchu atd.). Pokud je nám to zřejmé, podívejme se na potřeby rostliny, kterou chceme koupit, jinak bychom mohli zůstat na holičkách nebo si jen krátkou dobu užívat dekorativní hodnotu zakoupené rostliny.

Fyziologické problémy pokojových rostlin

Okamžik nákupu je dalším milníkem pro úspěšné pěstování zdravé vegetace, proto pečlivě zvážíme výběr, listy nemají mít žádné známky zranění nebo jiné nedostatky. Při cestě domů dejme dostateční pozor na právě zakoupený poklad, protože v mnoha případech je část rostlin poškozena právě při převozu, což způsobuje možný útok patogenů. V našem příbytku se snažíme uspokojit potřeby rostliny způsobem, který mu vyhovuje. Sledujeme, v jaké fázi jsme koupili rostlinu (doba odpočinku, období růstu nebo období květu), protože v různých životních cyklech má stejná rostlina různé potřeby vody, výživy, teploty!

Nedostatek vody na pokojových rostlinách
Obrázek 1: Nedostatek vody na pokojových rostlinách

Týdně kontrolujme celou rostlinu, listy a květenství, abychom choroby včas podchytili. Čistěme často listy, protože prach může blokovat výměnné otvory listů, které mohou zničit strukturu celé rostliny. Často choroba není příčina úpadku nebo zničení, ale jsou to jiné příčiny (přílišné zalévání, podmáčení, spálení od slunce, přílišné horko, malá vlhkost, atd.). Podívejme se, jak to poznáme předtím, než se chopíme postřiku:

  1. Nedostatek vody / přílišné zalévání: Zajímavé jsou velmi podobné příznaky u obou. V obou případech rostlina povadne nebo se skloní, protože kořeny nemohou absorbovat vodu (v případě přelévání bude půda neprovzdušněná a u nedostatku vody není co absorbovat přes kořeny).
  2. Přílišný chlad / přílišné horko: Když se teplota v krátké době změní o 10 stupňů (např. v létě se používá klimatizace nebo v zimě po návratu domů zapneme radiátory), listy rostlin jednoduše opadnou. Například všudypřítomná africká fialka shodí všechny své pupeny, pokud musí překonat náhlý nárůst teploty v zimě díky radiátorům.
  3. Pohyb vzduchu: Jinak průvan. Žádné rostlině se nelíbí, pokud je umístěna v průvane, například listy kapradí mohou zčernat, begónie ovisnou a našim krotonům mohou opadat listí.
  4. Spálení / příliš málo světla: Rostliny milující stín, pokud jsou příliš dlouho vystaveny slunečnímu světlu, mohou se na listech objevit hnědé skvrny jako příznak odumírání. Pokud mají naše rostliny příliš málo světla, nemůže dostatečně dobře proběhnout fotosyntéza, růst se zpomalí, nebudou růst květní pupeny, vzorované listy se stanou jednobarevné. Je užitečné otáčet naše pokojové rostliny na okenním parapetu, aby získali světlo ze všech stran.

problémy pokojových rostlin

  1. Vlhkost: Je-li příliš malá, okraje listů zhnědnou, pokud je příliš vlhko, může se zvýšit riziko houbových onemocnění. S odvlhčovačem nebo zvlhčovačem můžete tuto chybu snadno napravit!

Bordás Melinda

 

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář